Yeni MAN Lion’s Intercity LE, şimdiden ilk ödüllerini kazandı. iF Uluslararası Forum Tasarım jürisi, “Ürün/Otomobiller/Araçlar” kategorisinde iF Tasarım Ödülü’nü verdi. Alçak girişli otobüs, akıllı tasarımla birleşen özel işlevselliği ile puan topladı.

iF Design Award 2022’de daha önce hiç bu kadar çok katılım olmamıştı. Jüri üyeleri toplamda 57 ülkeden sunulan yaklaşık 11.000 ürün ve proje arasından en çok beğenilenlere ödülleri verdi. MAN Truck & Bus Otobüs Mühendisliği Başkanı Barbaros Oktay, yeni MAN Lion’s Intercity LE’nin jüriyi ikna etmesi ve bir iF Tasarım Ödülü kazanmasının kendilerini memnun ettiğini ve özellikle işlevsel tasarımın birleşiminin mükemmel bir şekilde karşılandığını belirtti.

23 ülkeden 70 tasarım uzmanı, başvuruları yoğun bir şekilde test etmek, gözden geçirmek ve değerlendirmek için üç gün boyunca Berlin’de bir araya geldi. Beş jüri üyesi de dijital olarak bağlandı. Sonuç olarak, Lion’s Intercity LE, bağımsız uzman jürisini ikna etti ve iF Tasarım Ödülleri’nden biri için yapılan oylamada çok fazla puan aldı. Oktay, “Bu, tasarım ekibimizin mükemmel performansına, aynı zamanda tüm bölümler arasındaki büyük işbirliğine ve tüm ekibin yorulmak bilmeyen çabalarına borçlu olduğumuz olağanüstü bir sonuçtur.” dedi. Ödül kazananlar Mayıs ayı ortasında Berlin’de onurlandırıldı.

Net MAN Dili: Modern “Smart Edge” Tasarımı

MAN, yeni Lion’s Intercity LE’yi daha geçen sonbaharda piyasaya sürdü. 2022’nin başında, Lion’s Intercity LE 12 ve Lion’s Intercity LE 13’ün şehirlerarası odaklı iki versiyonu seri üretime geçti. MAN Tasarım ve HMI Başkanı Stephan Schönherr, yeni Lion’s Intercity LE ile amacın, makul bir fiyata maksimum esnekliğe sahip çekici bir otobüs modeli sunmak olduğunu söylüyor. Truck & Bus, “Başarılı MAN “Smart Edge” tasarımımızın tutarlı bir şekilde daha da geliştirilmesi, fiyata duyarlı LE segmentine tamamen yeni bir görünüm kazandırıyor. Pratik otobüslerin bile yüksek kaliteli ve çekici bir tasarıma sahip olmasına izin veriliyor. Yeni MAN Lion’s Intercity LE, her iki dünyanın en iyilerini en güzel şekilde birleştirir!” sözleriyle başarılarını destekliyor.

Modern “Smart Edge” tasarımı sayesinde, Lion’s Intercity LE’nin mevcut MAN ailesindeki bir araç olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bütünsel bir tasarım konseptine uyumlu bir şekilde akan net, dinamik çizgilerin, pahların ve kenarların tüm araç boyunca tutarlı bir şekilde uygulanması, onu şehir içi ve şehirlerarası trafikte göz alıcı hale getiriyor. Aracın ön ve arka alanları, büyük otobüs küpüne zarif ve dinamik bir hakimiyet kazandırırken, aynı zamanda samimi bir görünüm sağlıyor. Sportif olarak ince ve yatay olan ön kısım, otobüse özellikle güçlü bir görünüm kazandırıyor. Yandan da çekici bir görünüme sahip olan tasarım, siyah burun bölümlerinin dinamik akışından ve güçlü görünen tekerleklerden kaynaklanıyor. Ek olarak, geniş, sağlam görünümlü arka direkler ve tipik arka tavan kanatları da güvenlik ve verimlilik hissi uyandırıyor.

Engelli erişimine uygun, sürücü için de ergonomik, işlevsel, sezgisel ve estetik açıdan hoş olan sürücü iş istasyonu bulunmaktadır. Stephan Schönherr, iç mekandaki “Smart Edge” tasarımı, uyumlu renk ve döşeme konsepti, yolcu için görsel düzenin yanı sıra hoş, samimi bir netlik izlenimi sağladığını belirtiyor. Tasarımın tüm yüzeylerinde kaliteye dikkat edilirken, doğrudan ve sürekli aydınlatmaya sahip özgün ve modern aydınlatma konsepti sayesinde, iç mekan da ferah ve aydınlık bir görünüm elde edildi.

Yeni MAN Lion’s Intercity LE’deki sürücü çalışma alanı da tasarım konseptine mükemmel bir şekilde uyuyor. Genellikle iki sürücü çalışma alanı mevcuttur: Lion’s Intercity’nin klasik versiyonu ve yeni Lion’s City neslinden MAN’ın kendi tamamen VDV uyumlu sürücü çalışma alanı. Buradaki odak noktası özellikle ergonomi, konfor ve güvenliktir.

MAN ve NEOPLAN Otobüsleri Tasarımında 20. Ödül

MAN ve NEOPLAN markalarının şehir içi otobüsleri ve otokarları artık mükemmel tasarımlarıyla tanınıyor. iF Tasarım Ödülü’ne ek olarak, Red Dot Tasarım Ödülü, Alman Tasarım Ödülü, Otomotiv Markası Yarışması ödülü ve Busworld Europe Tasarım Etiketi’ni aldılar. Schönherr, “Şu anda otobüslerimize ne kadar yenilik ve olağanüstü tasarım çalışmalarının yapıldığını etkileyici bir şekilde gösteren toplam 20 ödül var.” dedi. Yeni MAN Lion’s Intercity LE’ye ek olarak, iF Tasarım Ödülü’nü alacak diğer otobüsler arasında MAN Lion’s Intercity (2016), NEOPLAN Tourliner (2017), MAN Lion’s Coach (2018), MAN Lion’s City (2019) ve MAN Lion’s City (2019) ve tamamen elektrikli MAN Lion’s City E (2020) yer alıyor.

Ödül, 1953’ten beri sabit kriterler temelinde verilmektedir. Bunlar, ürünün dış görünüşünü ve şeklini, yenilik derecesi, ergonomi, işlevsellik ve çevresel yönleri içerir. Schönherr, “Ödül, dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri. Tasarım ekibi olarak bu yıl tekrar aldığımız için çok gururluyuz” diyor.

KAYNAK: https://press.mantruckandbus.com/corporate/design-that-catches-on-new-man-lions-intercity-le-wins-if-design-award-2022/