Chevrolet Silverado kamyonetinin yakında çıkacak elektrikli versiyonu, dört tekerlekten direksiyona ve 24 inçlik tekerleklere sahip olacak.

Tüm tekerlerin yönlendirilmesi anlamına gelen dört tekerlekten direksiyon, otomobillerde yeni bir kavram olmamakla birlikte, son birkaç yılda yeniden canlılık kazandı. General Motors bu sistemi 2000’lerin başında bazı kamyonetlerde kullanırken, günümüzde Chevy de yeni modelin dört tekerlekten direksiyon ile geleceğini duyurdu. Chevy, bu sistemle birlikte araçlara yeni yetenekler sağlamak için elektrikli güç aktarma organlarıyla çalışıyor.

Elektrikli bir kamyon olan Rivian R1T’nin tank dönüşleri yapabileceğini söylerken, 2022 GMC Hummer EV pikap CrabWalk moduna sahip olacak. GMC, sol ve sağ tekerleklerin düşük hızlarda zıt yönde hareket etmesine izin verecek. Chevy’nin elektrikli Silverado’nun perakende ve seri versiyonlarını sunacağını söylediği göz önüne alındığında, dört tekerlekten direksiyonun eğlence amaçlı Off-road’a yönelik daha üst düzey versiyonlarla sınırlı olması mümkün.

Dört tekerlekten direksiyonu çalışırken, sistemin sağladığı daha kısa dönüş yarıçapı

Hummer EV’nin elektrikli Silverado’dan daha küçük karbon ayak izine sahip olması beklenirken, her iki araçta da GM’nin üçüncü nesil EV mimarisini ve Ultium modüler akü sistemi kullanılacak. Chevy daha önce Silverado EV’nin 400 mil menzile ulaşacağını, Hummer EV için ise bu mesafenin 350 mil olacağını da belirtmişti.

Elektrikli Silverado, Hummer EV pikap ve 2024 GMC Hummer EV SUV ile birlikte, GM’nin geçen yıl EV üretimine odaklanmak için bir revizyonun parçası olarak “Factory Zero” olarak yeniden adlandırılan yenilenen Detroit bölgesindeki fabrikasında üretilecek.

GM, bu yılın başlarında, 2035 yılına kadar tüm hafif hizmet araçlarından egzoz borularını ortadan kaldırmayı arzuladığını ve bunun da Silverado 1500’ün tamamen elektrikli olmasını gerektireceğini duyurdu. Bu hedef bir yana, 2022 Ford F-150 Lightning ve yakın zamanda duyurulan Ram 1500 EV, tamamen elektrikli Silverado için önemli bir rekabet sağlayacak.

KAYNAK: https://www.motorauthority.com/news/1133195_electric-chevrolet-silverado-to-offer-four-wheel-steering-system