Henry Ford’un 1913’te kurduğu ilk üretim hattından itibaren oldukça hızlı bir gelişim içerisinde bulunan otomobil devriminin en büyük değişimlerinin yaşandığı zaman içerisindeyiz. Ve bu devrimin tahmin edilenden çok daha hızlı gerçekleşmesi bekleniyor.

Endüstride yer alan birçok gözlemci elektrikli araç satışlarının çok hızlı bir şekilde benzinli ve dizel arabaları alt edeceği devrilme noktasının çoktan geçildiğini söylüyor. Dünya’nın büyük otomobil üreticileri de yine bu şekilde düşünüyor. General Motors, 2035 yılına kadar sadece elektrikli araçlar üreteceğini; Ford, Avrupa’da satılan tüm araçların 2030 yılına kadar elektrikli olacağını ve VW, 2030 yılına kadar satışlarının %70’inin elektrikli olacağını söylüyor. Bu süreci hızlandıran bir diğer etken ise Dünya’daki birçok ülkenin benzinli ve dizel araç satışını yasaklamak için belirlediği hedeflerdir. Bu durum, sürece de ivme kazandırıyor.

İçten yanmalı motorların kaçınılmaz sonunu getiren şey teknolojik devrimlerdir. Ve bu devrimler günümüzde oldukça hızlı olma eğilimindedir.

Elektrikli araçların gelişimini internetin gelişimiyle de yorumlayabiliriz. 1990’lı yılların sonlarında bilgisayarların birbiriyle iletişim kurmasıyla ilgili birçok söylenti oluştu. Buna ek olarak; Google, Altavista, Ask Jeeves ve Yahoo gibi şirketlerin yerini alırken, Jeff Bezos gibi girişimciler Amazon gibi uygulamaları kurdu. Bu gelişmeler, ilk zamanlarında heyecan verici olarak görülse de dönemin şartlarıyla alakasız görünüyordu. Çoğu kişinin aklında “Bilgisayarla iletişim ne kadar güvenli ve sağlıklı olabilir?” düşüncesi bulunuyordu.

İnternet, tüm başarılı yeni teknolojiler gibi, dünya egemenliğine giden doğrusal bir yol izlemedi. Yavaş başlayan ilerleme sürecinin büyüme evresi oldukça patlayıcı bir etki yarattı. Mevcut işletmeleri yıkarken, neredeyse her şeyi yapma şeklimizi değiştirdi. İnternetin gelişimi, teknoloji uzmanları tarafından S-eğrisi olarak bilinen tanıdık bir model izledi.

İnternet için değerlendirecek olursak S eğrisi burada yukarı doğru kaymaya başlıyor ve büyüme katlanarak artıyor. 1995’e gelindiğinde yaklaşık 16 milyon kişi çevrimiçiyken, 2001 yılına kadar bu sayı 513 milyona ulaştı. Şimdi ise üç milyardan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. Bundan sonra ise S eğrisi geriye doğru eğilmeye başlıyor. Neredeyse olmak isteyen herkes artık çevrimiçi olduğu için büyüme hızı yavaşlıyor.

Elektrikli araçlar burada S’nin sığ eğimli alt ucunda yer alıyor. Sektördeki gelişmeleri değerlendirecek olursak, pazar büyüdükçe fiyatlar hızla düşerken, performansta da hızlı bir şekilde iyileşme gözlemlenmesi bekleniyor. Bu da eğrinin hızla yükselen bölgesini ifade ediyor. Buharlı motorların, matbaaların ve içten yanmalı motorların da aynı yörüngeyi izlediği göz önünde bulundurulursa, elektrikli araçların da aynı şekilde ilerlemesinin muhtemel olduğu söylenebilir.