Günümüzde, büyük dokunmatik ekranlı ve düzenli kokpitler otomobil iç mekanlarına hakimdir. İç mekanda sürücülerin istediği, çok fazla dokunmatik ekran seçeneklerindense, çok modlu işletim seçenekleridir. Teknik olarak tamamen yeniden tasarlanmış, döner butonlu büyük dokunmatik ekranlar, çok modlu iletişim konsepti sunar. Dokunmatik ekranların avantajları, kullanılabilir alanın serbestçe programlanabilmesi ve dolayısıyla yüksek düzeyde esneklik sağlamasıdır.

Herkes dokunmatik ekran kullanmanın, çeşitli menüler arasında gezinirken yolda olup bitenlere bakmamanız gerektiği anlamına geldiği konusunda hemfikirdir. Bu, 2020’de Ulaştırma Araştırma Laboratuvarı (IAM RoadSmart adına) tarafından dokunma işlevlerini kullanırken tepki süreleri hakkında yayınlanan bir çalışma ile onaylanmıştır. Otoyol hızında ve aynı anda dokunmatik ekranı kullanan deneklerin, yoldaki bir olaya %57’ye kadar daha uzun bir tepki süresi gösterdiği tespit edilmiştir.

Preh’in Bağlanma Teknolojisi

Preh Group yukarıdaki nedenlerden dolayı, modern ve esnek kalıpları, tanıdık ve kullanımı kolay olan yöntemlerle birleştiren çözümler sunuyor.

Örneğin, tamamen elektrikli Ford Mustang Mach-E ve F-150 Lightning’in tedarikçisi, hiçbir boşluk olmadan merkezi dokunmatik ekrana bağlanan bir dokunsal döner aktüatör geliştirdi. Her iki araçta da döner buton hala ses kontrolü olarak kullanılıyor. Ek işlevler de kablosuz güncellemeler yoluyla uygulanabiliyor. Böylece, döner buton gerçek bir merkezi kontrol elemanının potansiyelini bütünleştiriyor. Ek olarak, bu teknoloji HMI tasarımında değişken olarak kullanılabilir. Çünkü bir ekrana birkaç döner buton takılabilir.

Preh Group’un geliştirdiği sistem, yakın zamanda dokunmatik ekranlarda dokunsal düğmelerin ve geçiş anahtarlarının kullanımına yönelik konseptler sunuyor (DVN Cologne Interior Workshop 2022).

Üç boyutlu duyusal yardımcılar da ekran yüzeylerine uygulanabilir. Tüm bunlar, önemli işlevleri mümkün olduğunca sezgisel hale getirme ve trafik durumundan dikkati dağıtmayı en aza indirme hedefine hizmet ediyor.

Değişimin Bir Sonraki Aşaması

Otomotiv tedarikçisi, hareket ettirilebilen ve hatta kaldırılabilen bir döner buton için ön geliştirme konsepti ile multimodal çalışma seçenekleri yönünde bir adım daha ileri gidiyor. Tüm ekran yüzeyi boyunca hareket ettirilebilen pasif dokunsal geri bildirime sahip 360 derecelik döner bir buton, ekrana manyetik olarak takılırken, deri, ahşap ve cam dahil olmak üzere çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Ekranın kullanıcı arayüzü, kontrol elemanının konumuna bağlı olarak değişebilir. Kayar döner buton, her sürücü için özelleştirilebilir ve işlevsel olarak kişiselleştirilebilir. Çıkarılabilir döner kontrollerin diğer olası kullanımları orta kol dayamasında, kapının içinde ve arkadadır.

Dokunmatik ekranlar, öngörülebilir gelecek için gelecek araç nesillerinde işletim standardı olacaktır. Mevcut anketler ve test raporları, dokunsal kontrol öğelerinin son müşteriler arasında hala popüler olduğunu tekrar tekrar gösteriyor. Her iki işletim yönteminin dokunmatik ekran ve dokunsal öğeler aracılığıyla gerçekleşen ortak yaşamı, hem son müşterinin isteklerini hem de geliştirilmiş sürüş güvenliğini hesaba katar.

Sürgülü ve çıkarılabilir Preh döner aktüatörün çığır açan konsepti, yepyeni bir HMI deneyimi sağlayacaktır. Ekrana, orta kol dayamasına, kapıya vb. esnek bir şekilde yerleştirilebildiğinden, gelecekteki otonom sürüşün çalışma senaryolarında önemli bir rol oynayacaktır.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/das-cockpit-braucht-den-drehsteller-a-d4c9d3556aded1f53537d0abb828c39e/