BMW Grubu, Leipzig fabrikasında i8 Roadster modelinin seri imalatına başladı. BMW i8 Roadster, i8 Coupe modeli ile aynı üretim hattından çıkmakta ve her iki model için de müşteri talepleri esnek bir şekilde karşılanabilmektedir. i8 Roadster modeline , ağırlık azaltımı için belirlenen özel gereksinimler titizlikle uygulanmıştır. Yeni tasarımda, martı kanadı şeklinde açılan çerçevesiz kapılar CFRP(Karbon Fiber Takviyeli Plastik) malzemeden imal edilmiş ve dış kabukta Aluminyum malzeme kullanılmıştır. Ayrıca geleneksel üretim yöntemleri kullanılarak imal edilemeyecek bazı komponentlerin üretimi için katmanlı imalattan yararlanılmış, böylece daha mukavim ve daha hafif komponentler i8 Roadster üzerinde kullanılır hale gelmiştir.

Elektrikli sürüş deneyiminin yeni seviyesinde, BMW i8 için geliştirilen lityum iyon bataryaların güncellenmiş hali kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek voltaj üntesi, araç şasisinin altına merkezi bir şekilde konumlandırılmıştır. Pil kapasitesi 20 Ah’tan 34 Ah’a kadardır. Toplam enerji kapasitesi 7,1 kWh’tan 11,6 kWh’a yükselmektedir.

2014 yılından beri, BMW i8 modeli en çok satan plug-in hibrit spor araç olma özelliğine sahiptir. BMW’nin Leipzig lokayonunda 2013 yılından beri BMW i3, 2017 yılından beri ise BMW i3s üretilmektedir. Bu lokasyonda günde 130 adetlik BMW i modeli üretimi planlanmaktadır. BMW i8 Coupe ve Roadster’ın 2018’in Mayıs ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/yV5uoa adresinden ulaşabilirsiniz.