Audi’nin yeni amiral gemisi hibrit SUV’u Q8 Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Tasarım olarak coupe gibi duran dev SUV 5020 mm’lik uzunluğunda BMW X6’dan bir hayli uzun. Geniş boyutlar doğal olarak geniş bir de iç mekanı garanti ediyor. 3 metrelik ask mesafesiyle kabinde oldukça geniş bir yaşam alanı sunacak olan Q8’in bagaj hacmi ise 630 litre ile öne çıkıyor. 23 inçlik devasa alaşım jantlar ise Q8’in heybetini artıyor.

İç tasarımda Audi’nin teknolojide geldiği son noktaya da şahit oluyorsunuz. Her yolcu için ayrı dokunmatik ekranlardan yol ve klima bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Q8’in üretimi yeni Q7 gibi MLB Evo platformunda üretilecek ve 2018 yılında yollara çıkacak. Standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte havalı süspansiyonlarda yer alacak. Bu süspansiyon sayesinde aracın boyu 90 mm yükseltilebilip, alçaltılabilecek. Konseptin kalbinde 17.9 kWh kapasiteli lityum iyon pillerle çalışan hibrit bir motor yer alıyor. Bu pillerin tam şarja ulaşması ise sadece iki buçuk saat sürüyor. Hibrit motorun yanında özellikle Avrupa pazarı için V6 dizel motor yer alacak, diğer pazarlar içinse yine V6 benzinli motorlar sunulacak. Ayrıca 4.0 litrelik V8 motorun da Q8’de kendine yer bulacağı gelen bilgiler arasında.

Q serisinin amiral gemisi olacak olan Q8, Q7’den daha zengin bir donanıma sahip olacak.

Daha fazla bilgi için https://goo.gl/0Ropj1