Audi markasının A4, A6 ve A8 gibi modelleri incelendiğinde, modeller arasında tasarım anlamında belirgin bir fark olmadığı rahatlıkla görülebiliyor. Bu benzer tasarımlar firma politikası gereği uygulanıyor.Ancak Audi yönetimi aldığı bir kararla, benzer tasarım uygulamalarını değiştirmeyi hedefliyor. Audi CEO’su Rupert Stadler, benzer tasarım felsefenin değişmeye başladığını ve her Audi modelinin kendine özgü yeni stilinin olacağını belirtti.

Kendine özgü tasarım anlayışının Audi Q2 modeliyle başladığı, Audi Q8 SUV gibi yeni modeller ile bu anlayışın devam edeceği öğrenildi. Audi Tasarım Şefi Marc Lichte ise farklılaşma zamanının geldiğini düşündüklerini, araçlarını en az 6 yıl gibi bir sürede ürettiklerini ve bugünün dünyasında bu uzun süre içinde her modelin kendine özgü tasarımının aracı daha cazip kılacağını düşündüklerini belirtti.

Ayrıca elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla tasarımlar da farklılaşmaya başladı. Elektrikli araçların farklı paketleme gereksinimlerinin olması, içten yanmalı motor gereksinimlerinin olmaması gibi kriterler elektrikli araç tasarımını önemli ölçüde etkilemiştir. Elektrikli araçlar hakkında da bilgiler veren Lichte, elektrikli araçlarda daha kısa uzunlukta overhang (dingil mesafesi boyunca tekerlekler ile tampon arasındaki yatay mesafe) ve motor kaputu kullanılarak daha cazip bir tasarımın elde edildiğini belirtiyor.

Audi için yıllardır süregelen tasarım anlayışının değişmesinin nasıl sonuçlar vereceği ve özellikle gelecekte elekrikli araç stillerinin nasıl olacağı meraklı ve heyecanlı bir şekilde bekleniyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/yV5uoa adresinden ulaşabilirsiniz.