Audi 2033’ten itibaren, özellikle mevcut tesislerde yalnızca elektrikli araçlar üretmeyi planlıyor. Otomobil üreticisinin buna bağlı olarak üretim tesisleri için iddialı hedefleri var.

Audi, 2026’dan itibaren yalnızca tamamen elektrikli modelleri piyasaya sürmeyi planlıyor. İçten yanmalı motorlu modellerin üretiminin 2033 yılında sona ermesi planlanıyor. Sadece ek kapasiteler için yeni üretim tesisleri planlanıyor. Üretim direktörü Gerd Walker, yeşil alanda tekil deniz feneri projeleri yerine, yeni inşa edilen üretim tesisleri kadar verimli ve esnek olmaları için mevcut fabrikalarına yatırım yaptıklarını söylüyor.

Somut olarak, bu durum Audi’nin önümüzdeki on yılın sonunda dünya çapındaki tüm üretim tesislerinde elektrikle çalışan modeller üretmeyi planladığı anlamına gelir. Şirket, 2025 yılına kadar işgücünün ileri eğitimine yaklaşık 500 milyon Euro yatırım yapacak. Halihazırda sadece elektrikli modeller üreten iki lokasyon: Böllinger Höfe ve Brüksel. Ingolstadt’ta tamamen elektrikli bir model, Audi Q6 E-Tron ile ilk kez 2023’te montaj hattından inecek.

Meksika’nın San José Chiapa kentindeki Neckarsulm’daki ve Macaristan’ın Győr kentindeki fabrikalar, sonraki yıllarda art arda tamamen elektrikli otomobiller üretmeye başlayacak. Otomobil üreticisinin bir sözcüsü, 2029’da tüm üretim tesislerinin en az bir tam elektrikli araç üreteceğini belirtti. Geri kalan içten yanmalı motorlu modellerin üretimi, yerel koşullara bağlı olarak, önümüzdeki on yılın başında kademeli olarak durdurulacak.

KKD teknoloji platformu “Premium Platform Electric”e dayalı modeller için bir üretim tesisi şu anda Çin’in Changchun kentinde inşa ediliyor. Tesisin 2024 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Bu tesis, üreticinin Çin’deki ilk ve yalnızca tamamen elektrikli modellerin üretim hattından ineceği otomobil fabrikası olacak. Audi, yan kuruluşu Audi FAW NEV Company ile birlikte inşa ediyor.

Otomobil üreticisinin, üretim tesisleri için maliyetler ve çevre açısından iddialı hedefleri bulunuyor. Yıllık fabrika maliyetleri 2033 yılına kadar yarı yarıya düşecek. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, daha az karmaşık araçlar kullanılarak çalışmalıdır. Diğer projeler arasında üretimin dijitalleştirilmesi ve döngüye bağlı olmayan modüler montaj yer alıyor. Birincisi, diğer şeylerin yanı sıra: endüstriyel PC’ler yerine yerel sunucular anlamına gelir. Audi, yüksek ürün çeşitliliğini daha kolay haritalamak için modüler montajı kullanır.

2025’ten itibaren tüm fabrikaların CO2 nötr bilançosu olacak

Audi, 2025 yılından itibaren dünya çapındaki tüm üretim tesislerini karbon-nötr bir denge ile işletmeyi amaçlıyor. Bu, Brüksel, Győr ve Neckarsulm’daki Böllinger Höfe’deki fabrikalar için zaten geçerli. Üretimde ekolojik ağırlıklı su tüketimi 2035 yılına kadar bugüne göre yarı yarıya azaltılacak. Şirkete göre Audi México, 2018’den beri atık su olmadan üretim yapıyor. Neckarsulm sahasındaki bir pilot projede, tesis ile komşu belediyeye ait kanalizasyon arıtma tesisi arasında bir su döngüsü oluşturuldu. Bu, tatlı su tüketimini %70’ten fazla azaltacaktır.

2030 yılına kadar şirket, mutlak çevresel etkisini 2018’deki değerlere kıyasla yarı yarıya azaltmak istiyor. Buna birincil enerji tüketimi, enerji santrali emisyonları, CO2 eşdeğerleri, hava kirleticileri, yerel su riski ve atık su alanları dahil. Kendi kendine üretilen yenilenebilir enerji ve daha büyük döngüsel değer yaratma, bunun nasıl başarılı olması gerektiğine dair iki örnektir. Audi, Ingolstadt fabrikasını dünya çapındaki büyük ölçekli üretiminin dönüşümü için bir rol model olarak görüyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/audi-e-fahrzeuge-produktion-strategie-a-ee6845626c3909dd4bd15b339a09ac83/