Xiaomi ilk elektrikli otomobilini tanıttı. Yüksek performanslı amiral gemisi olan SU7 (Speed Ultra), Taycan’a benzeyen alçak bir spor sedan olarak karşımıza çıkıyor. SU7, teknoloji devinin otomotiv alanına katılma planlarını açıklamasından bir yıl sonra geliyor.

Bu hafta başında Shanghai’da tanıtılan SU7, akıllı telefon üreticisinin elektrikli otomobillere yönelik 8,9 milyar sterlinlik atılımına öncülük edecek. Otomobilin tanıtımında konuşan Xiaomi İcra Kurulu Başkanı Lei Jun, “Önümüzdeki 15 ile 20 yıl boyunca çok çalışarak, Çin’in genel otomobil endüstrisini yükseltmeye çalışarak dünyanın ilk 5 otomobil üreticisinden biri olacağız.” sözleriyle ileriye dönük planları olduğunu söylüyor.

Daha ucuz ve yüksek hacimli bir elektrikli araç Xiaomi için uzun vadeli bir hedef (özellikle akıllı telefon pazarındaki konumu göz önüne alındığında), ancak şu anda marka oluşturmaya odaklanıyor. SU7 bunu yapacak olan ürün. Xiaomi’nin yeni amiral gemisi, Porsche’nin Taycan’ı ve Tesla serisiyle hem performans hem de özellikler açısından mücadele etmek istiyor. Jun, şirketin ‘Porsche ve Tesla ile karşılaştırılabilir bir rüya otomobil’ inşa etmek istediğini belirtiyor.

SU7 dışarıdan bakıldığında, kısmen düşük sürtünmeli bir EV inşa ederken gerekli olan tasarım seçimleri nedeniyle Stuttgart’taki rakipleriyle benzerlik gösteriyor. Fakat, rekabetçi özelliklere de sahip görünüyor.

Peki özellikleri neler?

SU7’nin tek veya çift motorlu versiyonları mevcut olacak ve dört tekerlekten çekişli en üst model 475kW veya 664bhp güç üretecek. Bu da 0-62mph hızlanmasını sadece 2.78 saniyede ve 165mph azami hızda gerçekleştiriyor. Dinamikler bir yana, en üst SU7 kağıt üzerinde rekabetçi görünüyor. Menzil, teknik özelliklere bağlı olarak 415 ile yaklaşık 500 mil arasında değişecek.

Xiaomi ayrıca SU7’nin piyasaya sürüldüğünde Tesla’ya benzer performansa sahip otonom teknolojiye sahip olacağını söylüyor.

Başka neler bulunuyor?

SU7 için bir diğer büyük cazibe, gelişen mobil cihaz işiyle paylaşılan bir işletim sistemi olacak. Porsche, Aston Martin ve diğerlerinin CarPlay entegrasyonu konusunda Apple ile işbirliğine gitmesi gibi, Xiaomi de EV iç mekanlarına aşinalık kazandırmak için akıllı telefon teknolojisinden yararlanabilir.

KAYNAK: https://www.carmagazine.co.uk/car-news/first-official-pictures/xiaomi/su7/