3B Tarama Hizmeti (Sayısallaştırma – Lazer/Optik)

Herhangi bir üç boyutlu fiziksel obje, parça veya herhangi bir sistem (kalıp, fikstür, ürün, montajlı sistemler, metal, plastik, formlu yüzeyli parçalar vb.) üç boyutlu tarama cihazlarımızla taranarak bunların nokta bulutu şeklindeki dijital verileri elde edilir. Elde edilen bu nokta bulutu verileri 3 Boyutlu Tarama Sistemleri tarafından poligon mesh yapıya (üçgen polygon data) dönüştürülerek .stl formatında yüzey bilgisi olarak kullanılabilecektir. Böylece hedef parçaya ya da sisteme ait veri nokta bulutu/.stl olarak komple bilgisayar ortamına atılmış olur. Artık elinizde üzerinde istenilen herhangi bir değişiklik yapılabilecek bir 3 boyutlu veri bulunmaktadır.

3B Tarama Seçenekleri: Lazer ya da Optik SistemlerTarama işlemi “Lazer” ya da “Optik” sistemler ile yapılabilmektedir. Parça üzerinden nokta alma işlemi klasik yöntemlerle günler hatta haftalar alırken bu işlem 3B Tarama Sistemlerimiz sayesinde sadece birkaç saat içinde yapılabilmektedir.

Genel olarak yapılan tüm taramalarda detayların çokluğu ve yüzey pürüzlülüğü, yapılacak taramanın sonucunu ve süresini etkileyecektir. Komplike parçalardaki detaylar ve yüzeydeki pürüzler arttıkça yapılan taramada tüm detaylar çıkmayabilir bu sebeple kaliteli bir sonuç için tarama süresi daha uzun tutulacaktır.

Parlak ya da şeffaf parçalarda ve benzer şekilde fazla ışıklı ortamlarda gerektiği taktirde taranacak yüzey temizlenebilen toz boya ile mat beyaz hale getirilmelidir. Bu şekilde daha kaliteli bir tarama verisi elde edilecektir.

3B tarama

3B Tarama sonrası elde edilen .stl veriyle yapılabilecekler:

+ Tersine mühendislik

+ Hızlı prototipleme

+ Destekleyen CAM programları ile takım yolu oluşturma ve sonrasında imalata geçiş

+ Parça ölçümü

+ Kalite Kontrol

+ Proses Kontrol

3B tarama

Daha detaylı anlatacak olursak 3 Boyutlu Tarama aşağıdaki alanlarda kullanılabilir:

+ Bilgisayar ortamında CAD datası olmayan parçaların CAD datasının elde edilmesinde (tersine mühendislik – revers engineering) kullanılabilir.
+ Taramadan elde edilen data kullanılarak hızlı prototipleme sistemlerinden numune parçanın birebir kopyası alınabilir.
+ Elde edilen nokta bulutu, .STL formatında (Poligon Mesh) yüzey bilgisi olarak kullanılabilmektedir. Bazı CAM programları bu data üzerinden takım yolları oluşturabilmektedir. Böylelikle tarama datasından direk olarak imalata geçmek mümkündür.
+ Klasik CMM’lerin yaptığı iş, taşınabilir sistemler haline getirilerek gerek zamandan gerekse ekstra eleman maliyetinden tasarruf sağlanabilir. Bu kapsamda kalıp, fikstür, ürün, montajlı sistemlerin ölçümü yapılabilir.
+ Tarama sistemleri üretilen – imal edilen parça ile bilgisayar ortamındaki 3B CAD modelinin karşılaştırılmasında kullanılabilir.
+ Uzun süre çalışan kalıplarda yıpranmaları – deformasyonları belirlemek için kullanılabilir.
+ Sac – metal kalıplarında saclarda oluşan geri yaylanmanın tespitinde kullanılabilir.

3B Tarama Hizmetimizden faydalanmak veya daha fazla bilgi almak için reservis@avrotas.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz.